Zakup ogrodzenia na działce, najcześciej pierwsza rzecz, którą robimy po zakupie wymarzonego kawałka ziemi. Najcześciej inwestor decyduje się na ogrodzenie działki jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Przed rozpoczęciem budowy, szukamy kosztów - więc budowa docelowego, pięknego ogrodzenia mija się z celem, ponieważ podczas wszelakich prac budowalnych, prowadzonych na działce, może zostać takie ogrodzenie doszczętnie zniszczone.

Dobrą praktyką jest zbudowanie ogrodzenia, które będzie pełniło role tymczasowego, ale jednocześnie jasno podkreśli granice działk czy też uchroni nas przed złodzejami i zwierzyną. 

Poznaj 3 sposoby na tanie ogrodzenie działki

Jeśli poszukujemy stosunkowo niedrogiego sposobu na ogrodzenie działki, powinniśmy się skupić na tych 3 metodach. Takie ogrodzenia są w miarę budżetowe, a jednocześnie funkcjonalne i łatwe w montażu. Co przy samodzielniej realizacji, może okazać się bardzo kluczowym elementem. Tanie ogrodzenie nie musi odstraszać wszystkich na około, wręcz przeciwnie! Tanie ogrodzenie może wyglądać bardzo estetycznie i minimalistycznie.

Poniżej prezentujemy 3 typy ogrodzeń: 

tanie ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe

W ostatnim czasie, ogrodzenia panelowe zyskują dużą popularność! Metalowe ogrodzenie panelowe to najsolidniejsza z wymienionych w artykule sposobów na ogrodzenie działki. Takia siatka panelowa to inwestycja na lata! Cechuje się sztywną konstrukcją, wysokim poziomem ochrony oraz estetyką wykonania! Jej wygląd pasuje zarówno do tradycyjnych posesji jak i tych nowoczesnych, a w przypadku wybrania modelu ocynkowanego, nie ujrzymy na nich rdzy i korozji przez wiele lat. Dodatkowym atutem jest to, że możemy takie panele zamówić praktycznie w każdym kolorze. Niewątpliwą zaletą tej metody ogrodzenia jest również banalnie prosty montaż, dzięki czemu nie potrzebujemy zlecać tych prac ekipie, można pracować nad takim ogrodzeniem nawet w pojedynke. 

Świetnym pomysłem, może być też poźniejsze zaaranżowanie ogrodzenia i stworzenie czegoś na wzór ogrodzenia gabionowego. Dzięki temu nasze ogrodzenie będzie dużo atrakcyjniejsze, a sama jego podstawa będzie mogła zostać wykorzystana z poprzedniego ogrodzenia.

Średnio cena jednego segmentu (panel o szer. 250cm ) wynosi okolice 60zł brutto.

tanie ogrodzenie - siatka ogrodowa

Ogrodzenie z siatki drucianej (plecionej)

Ogrodzenie z siatki to najpopularniejsze i najtańsze ogrodzenie dostępne na rynku. Znajdziemy oferty siatki ocynkowane lub pokrytę tworzywem sztucznym. Jeśli zależy nam na lepszym wyglądzie i braku konserwacji, powinniśmy zdecydować się na drugą opcję, ponieważ odejdzie nam koniczeność malowania. Możemy też natrafić na oferty siatek, które mają rożne rozmiary i kształty oczek, dzięki czemu możemy idealnie dobrać modal do swoich preferencji. Taka siatka pleciona montowana jest na słupkach metalowych, które są zabetonowane w gruncie. 

Wadą takiego typu ogrodzenia jest to, że po kilku latach siatka najczęściej traci swój kolor (blaknie) oraz zwięrzeta, zwłaszcza mniejsze psy, koty są w stanie przejść przez ogrodzenie, gdy siatka nie jest mocno napięta. Rozwiązanie ciut mniej estetyczne niż ogrodzenie panelowe.

Cena siatki uzależniona jest od wybranego modelu, ale można przyjąć że za siatkę o długości 5m x 1.5m zapłacimy około 70zł brutto.

tanie ogrodzenie - płot drewniany

Drewniany płot ogrodowy

Ogrodzenie drewniane to najstarszy i najpopularniejszy sposób na grodzenie działki. Od lat ten sposób cieszy się niespadająca popularnościa ze względu na atrakcyjny wygląd, który możemy osiągnać niewielkim kosztem. Odpowiednio wykonany płot drewniany, posłuży nam na pewno wiele lat, ale będzie wymagał od nas konserwacji co kilka lat - szlifowania i ponownego malowani / impregnacji.  Dodatkowym atutem jest mnogość kombinacji, którą możemy zostosować przy takiej konstrukcji - deski możemy układać naprzemiennie, poziomo, pionowo, układać w różne schematy. Najważniejsze jest aby, sama sztacheta nie dotykała ziemi, dzięki temu nie zgnije w szybkim tempie. 

Koszt zależy głownie od zastosowanego układu, wykorzystanego drewna i wykończenia ( impregnat / farba ) - polecamy drewno sosnowe lub świerkowe ( około 70-90zł brutto /mb ).