Skip to main content
Jak odnowić grill betonowy? Malowanie grilla betonowego

Jak odnowić grill betonowy? Malowanie grilla betonowego


Opublikowano: 02 lipiec 2021

Grill betonowy to jedna z najlepszych i najtrwalszych propozycji, jeśli chodzi o grille ogrodowe tradycyjne. Ceny grilii betonowych zaczynają się już od 400zł, a jego trwałość jest relatywnie długa. Dzięki temu, z takiej konstrukcji, możemy korzystać przez wiele, wiele lat. Dodatkowym atutem grilla betonowego jest brak jakiejkolwiek konserwacji - wystarczy raz na kilka lat go wyczyścić i wymalować, aby na nowo odzyskał swój blask z dnia zakupu.

Jak przygotować grill do malowania? Jak odnowić powierzchnie grilla?

Odnawianie grilla betonowego, powininiśmy zaczać od przygotowania jego powierzchni. Musimy zadbać o to, aby nowa powłoka lakiernicza była położona na idealnie przygotowanej powierzchni, ponieważ w przeciwnym razie, konserwacja może nie przynieść zamieżonych efektów - a czasami jeszcze pogorszyć. Moment przygotowania powierzchni grilla betonowego jest najważniejszym etapem prac przy odnowieniu. 

Przygotowanie powierzchni pod malowanie grilla betonowego

1. Zaczniij od usunięcia starej farby / lużnych elmentów powłoki grilla. Musisz usunąć wszystie elementy, które się łuszczą, odpadają lub są po prostu luźno związane z podłożem. Usuwanie takich elementów możesz zrobić za pomocą szpachelki, ostrego narzędzia lub na przykład myjki ciśnieniowej. Możesz też usunąć starą powłokę za pomocą szlifierki / papieru ściernego / szczotki drucianej. Wyrównanie powierzchni na pewno nie zaszkodzi, a dzięki temu nowa powłoka lakiernicza będzie lepiej trzymać.

2. Kolejnym etapem jest dokładne umycie grilla betonowego, jego powierzchnie możesz umyć za pomocą myjki ciśnieniowej lub po prostu wody z węża ogrodowego. Dodatkowo, jeśli grill był intensywnie użytkowany, zalecamy zastosowanie chemii, która pozwoli łatwiej pozbyć się nam np.: tłustych, spalonych plam na powierzchni grilla. 

3. Po dokładnym umyciu, zaczekaj aż powierzchnia grilla betonowego wyschnie i przystąp do zagruntowania powierzchni grilla. Wystarczy jedna warstwa zwykłego gruntu. Gruntowanie grilla betonowego pozwoli wzmocni jego połowkę. 

Pamiętaj, aby zagruntować tylko elementy na zewnątrz, a nie w środku grilla (palenisko) - to samo dotyczy malowania - nie malujmy wnętrza grilla betonowego.

Wskazówka - jeśli Twój grill jest nowy - nie maluj grilla odrazu! Świeżo kupiony grill, który niedawno został wyprodukowany powinien być wysezonowany - średnio sezonowanie betonu trwa około 4-5 tygodni. Po takim okresie czasu, możesz przejść do eetapu malowania i impregnacji. 

Czym pomalować grill betonowy? Jaka farba do grilla betonowego. 

Farb dostępnych na rynku jest wiele - możesz użyć farbę chlorokauczkową do betonu lub na przykład zwykły impregnat do betonu. 

Są też specjalne dedykowane farby do betonu. Dobrym wyborem będzie farba chlorokauczukowa, ponieważ zapewnia dobrą ochronę, duży wybór kolorów oraz wygląd za stosunkowo niewielką cenę. Na średniej wielkości grill betonowy potrzeba około 1L takiej farby, co wiąże się z kosztem od około 35 do 80zł.  Dodatkowym atutem takiej farby jest to, że tą farbą możesz wymalować też inne elementy znajdujące się w pobliżu grilla / ogrodu. Dzięki temu zachowasz spójność kolorów. 

Farba chlorkauczkową jest farbą wodoodporną, czyli dzięki zastosowaniu takiej farby przedłużysz życie grilla betonowego. 

Malowanie grilla betonowego

Malowanie grilla betonowego

1. Pamiętaj aby przejść do malowanie grilla - najpierw musisz przygotować jego powierzchnie zgodnie z tym co opisaliśmy wyżej w naszym poradniku.

2. Postaraj się, aby malować grill betonowy podczas pogodnego, ciepłego dnia. Idealnie by było, gdyby temperatura tego dnia nie przekraczała 25 stopni, ale nie była też niższa niż 10 stopni. Deszcz oraz silny wiatr, może uniemożliwić Tobie położenie nowej powierzchni lakierniczej. 

3. Najlepiej malować grill betonowy za pomocą 2 warstw - w zależności od farby. Zapoznaj się z zaleceniami na opakowaniu producenta.

4. Aby uzyskać najlepszy efekt, zalecamy malowanie wałkiem - natomiast w trudno dostępnych miejscach, można się wspomóc pędzlem. Dzięki pomalowaniu betonu wałkiem, uzyskami miłą dla oka, równomierną fakturę. 

Jeśli przeprowadziliśmy process malowania grilla sukcesywnie to nasz grill nie dość, że będzie się pięknie prezentował to także będzie prawidłowo zabezpieczony i zaimpregowani na wiele, wiele lat przed czynnikami atmosferycznymi.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaprosić znajomych, sąsiadów i rodzinę by cieszyć się wspólnie smakiem grillowanych potraw!